Zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Skorzystaj z doświadczenia profesjonalistów

0
786

Zatrudnienie cudzoziemców wielu firmom kojarzy się z nadmiarem formalności, obawami przed barierą kulturową i językową. Do tego pojawiają się pytania, gdzie pracownicy z Ukrainy czy ze Wschodu będą mieszkać i jak poradzić sobie podczas kontroli z wszystkimi dokumentami, związanymi z pracownikami zza granicy.

Pracownicy z Ukrainy – formalności to nie wszystko

Tymczasem, jak twierdzą znawcy rynku pracy, firmy z branży produkcyjnej, automotive czy logistycznej dzielą się na te, które już zatrudniają Ukraińców i na te, które za chwilę zatrudniać ich będą. Warto więc zmierzyć z tymi wszystkimi pytaniami, a przede wszystkim przyjrzeć zaletom, jakie przynieść może zatrudnianie pracowników z Ukrainy i krajów wschodnich.

Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu Ukraińców warto pamiętać, że polski rynek jest na wschodnią kadrę coraz lepiej przygotowany, a pracownicy z tych rejonów Europy coraz częściej czują się w Polsce po prostu jak w domu. Banki i sieci komórkowe już dawno zobaczyły w pracownikach zza wschodniej granicy atrakcyjnych klientów. Powstają blogi dedykowane Ukraińcom, agencje rekrutacyjne i marketingowe robią co mogą, aby przyciągnąć do Polski efektywną kadrę o wymaganych kwalifikacjach. Zanim samodzielnie zajmiesz się rekrutacją pracowników z Ukrainy, sprawdź, czy taniej, szybciej i skuteczniej nie zrobią tego za Ciebie profesjonaliści.

Pracownicy z Ukrainy – poznaj atuty

Są firmy outsourcingowe, które zajmują się nie tylko rekrutacją pracowników, ale przyjmują na siebie obowiązki związane z legalizacją pobytu Ukraińców, zatrudnieniem (także na umowę o pracę!), regulowaniem wszelkich należności (m.in. wobec ZUS i US). To na nich spada ciężar związany z urlopami, zastępstwami, kosztami zwolnień lekarskich. Usługa obejmuje również sprawy kadrowe, zakwaterowanie, badania lekarskie, szkolenia BHP, wyposażenie w odzież roboczą oraz codzienną koordynacją pracy zespołu (załogi). Dzięki tymi ułatwieniom przedsiębiorcy w Polsce mogą skupić się na korzyściach z zatrudnienia Ukraińców.

Przedsiębiorcy, którzy mają już za sobą takie doświadczenia wymieniają wśród głównych atutów m.in.:

  • pełna dyspozycyjność i pracowitość kadry ze Wschodu
  • brak bariery językowej
  • gotowość do pracy na terenie całego kraju

Tak naprawdę jednak zatrudnianie Ukraińców to korzyści dla obu stron. Praca w Polsce to dla Ukraińców okazja, aby poprawić sytuację finansową swojej rodziny i szansa na „lepsze życie” w zupełnie innej, „bardziej europejskiej” rzeczywistości. Zarobki w naszym kraju są średnio trzy razy wyższe niż na Ukrainie.

Z kolei firmy w Polsce zyskują pracowników zdeterminowanych, punktualnych, gotowych do pracy na stanowiskach, na które nie mogli znaleźć obsady na lokalnym rynku pracy. Sporym usprawnieniem dla firm jest to, że profesjonalne firmy outsourcingowe gwarantują kompleksowe wsparcie w zakresie rekrutacji, obsługi kadr i organizacji pracy.

Więcej szczegółów o współpracy z firmą outsourcingową i o tym, jak najkorzystniej zatrudnić pracowników z Ukrainy znajduje się na stronie: Threezones.pl