Major Wrzosek – ostatni obrońca Złotego Potoku

    0
    516

         „Życie to wielka walka z trudnościami, które wciąż na nowo odradzają się w najróżniejszej postaci. Żyć to znaczy walczyć.” – słowa wypowiedziane przez Witolda Gombrowicza idealnie oddają sens ludzkiej egzystencji, życia, w którym często musimy podejmować trudne dla nas decyzje, pokonywać wiele przeciwności, nierzadko wykazując się przy tym ogromną odwagą.

    Nic nie zapowiadało, że 1. września 1939 roku państwo polskie stanie w ogniu walki. Tego dnia wojska niemieckie, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, wtargnęły o świcie na granice Rzeczpospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojsko Polskie nie było przygotowane na samodzielne odparcie najeźdźcy, dlatego też ogromną rolę odegrała tu odwaga ludności cywilnej.

    Społeczeństwo o lwiej odwadze
    1 września rzesze polskich cywilów włączyły się do czynnej obrony kraju – gaszono rozniecone ogniska pożarów, udzielano pomocy medycznej i socjalnej. Aby uniknąć paniki wojennej, zorganizowano zastępcze struktury administracji lokalnej, ochotnicze oddziały samoobrony i straży obywatelskiej. Ponadto do pracy, w miejsce młodszych i zmobilizowanych na front kolegów, stawili się emerytowani pracownicy wielu istotnych placówek takich jak: elektrownie, gazownie, poczty, czy szpitale. Mieszkańcy wsi zobowiązali się do dostarczania żywność do miast, a także udzielania schronienia uciekającym.

    Walka pod Złotym Potokiem
    Złoty Potok był jednym z miejsc, w których toczyła się krwawa walka obronna, podczas trwania II wojny światowej. Dzielny opór hitlerowcom stawiała tu 7 Dywizja Piechoty Armii Krajowej. Trzeciego dnia wojny zginął tu major Jan Wrzosek – dowódca 74 Pułku Piechoty.
    W czasie okupacji, w złotopotockich lasach działała prężnie partyzantka Armii Krajowej. Odział Stanisława Wencla „Twardego” zorganizował udany zamach na kata okolicznej ludności – Juliana Szuberta, zwanego „krwawym Julkiem”.

    Major Wrzosek – ostatni obrońca Złotego Potoku
    Jan Wrzosek urodził się 21 lutego 1895 roku, zmarł 3 września 1939 roku pod Złotym Potokiem. Brał udział w I i II wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej.
    W okresie międzywojennym uprawiał strzelectwo sportowe. Dzięki umiejętnościom strzelniczym, zajmował wysokie miejsca w rywalizacjach indywidualnych, między innymi podczas XII Narodowych Zawodów Strzeleckich w Wilnie. Jan Wrzosek ustanowił nowy rekord Polski w strzelaniu z pistoletu dowolnego, wynoszący 537 pkt. Rekord ten został pobity dopiero w latach 50. Był wicemistrzem świata w strzelaniu z pistoletu wojskowego oraz wicemistrzem świata w strzelaniu z pistoletu standardowego. W 1936 roku reprezentował nasz kraj na Letnich Igrzyskach w Berlinie.

    Po wybuchu II wojny światowej, w trakcie trwania kampanii wrześniowej, pełnił stanowisko dowódcy III batalionu 74 Pułku Piechoty w składzie 7. Dywizji Piechoty. 3 września 1939 roku, wraz z grupą żołnierzy, walczył na froncie przy pomocy tajnej polskiej broni – karabinu przeciwpancernego wz. 35, niszczącego pojazdy opancerzone. Wcześniej, miejscowi chłopi, na polecenie mjr. Wrzoska wykarczowali drzewa zasłaniające drogę z Myszkowa do Janowa. Major Jan Wrzosek zginął w wielogodzinnej walce w złotopotockim lesie, oddając ostatnie strzały w kierunku czołgu niemieckiego okupanta.

    Ku pamięci miejscowego bohatera
    Miejsce spoczynku majora Wrzoska znajduje się na złotopotockim cmentarzu parafialnym, u stóp Wilczej Góry, pośród żołnierzy, którzy dzielnie stali u jego boku podczas obrony naszej ojczyzny przed hitlerowskim najeźdźcom.
    W miejscu śmierci majora, na szczycie wyniosłej skały rezerwatu „Parkowe”, tuż nad Źródłem Spełnionych Marzeń, umieszczony został skromny obelisk, upamiętniający bohaterski czyn ostatniego obrońcy Złotego Potoku.

    W Złotym Potoku znajdziemy także ulicę nazwaną na cześć majora. Podążając nią, dotrzemy do Hotelu Kmicic, usytuowanego nad urokliwym stawem American. Jest to miejsce idealne do odpoczynku, szczególnie, gdy planujemy dłuższy pobyt w Złotym Potoku. W ofercie Hotelu Kmicic, dostępnej na stronie  https://www.hotel-kmicic.pl/, znajdziemy między innymi luksusowe pokoje i apartamenty, ale także możliwość błogiego relaksu w  Centrum WELNESS & SPA. Planując wolny czas w Złotym Potoku, już teraz zapoznaj się z ofertą hotelu idealnego dla Ciebie!

    Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Wrzosek