Pneumatyczne systemy sterowania klapami dymowymi

0
926

W problematyce systemów napędowych klap dymowych forsuje się pogląd, że pneumatyka jest przestarzała. Przylepia jej się miano prymitywnego systemu, który nie nadąża za wymaganiami i wygodą użytkownika. Takie zarzuty są tendencyjne i niosą ślady nieznajomości tematu. Wbrew utartym opiniom pneumatyczne systemy sterowania oddymianiem nie ustępują funkcjonalnością systemom elektrycznym. Pneumatyka to nie prymitywne, ale proste systemy. Prostota konstrukcji i jej przewidywalność są ich niezaprzeczalnym atutem. Im prostszy napęd, tym mniejsze prawdopodobieństwo awarii. A niezawodność w systemach sterowania klapami dymowymi to sprawa priorytetowa.

Przyjrzyjmy się źródłu zasilania. Przy elektrycznych systemach sprawa wydaje mało zajmująca. Do każdego obiektu dostarczany jest prąd elektryczny i jego rozprowadzenie jest sprawą wtórną. Ale przecież napęd do oddymiania to napięcie 24 V o zasilaniu gwarantowanym, dla otrzymania którego trzeba stosować specjalne centrale i akumulatory. Dostawcy tego rodzaju rozwiązań sprzedają takie wyposażenie i zazwyczaj dopiero wtedy do klienta dociera informacja, że akumulatory co pewien czas należy sprawdzać, doładowywać i wymieniać. Ile razy w roku trzeba ten system sprawdzać? Co zrobić ze zużytymi akumulatorami?

Od https://alconbiuro.pl/ źródła do odbiornika trzeba energię przesłać. Jeśli prąd elektryczny, to wiadomo: kable. Trzeba zwrócić uwagę na ilość żył, przekroje, izolacyjność itp. Później należy ułożyć te kable w korytkach lub w inny sposób.

Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.alfa-system.info/pneumatyczne-systemy-sterowania-klapami-dymowymi/